Trzylatek w przedszkolu - adaptacja dzieci do przedszkola

Adaptacja to przystosowanie się do nowego środowiska społecznego, sytuacji,warunków. Dla małego dziecka takim nowym środowiskiem jest przedszkole. Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem. Te pierwsze doświadczenia społeczne często odbijają się na dalszym życiu dziecka. Otoczone dotychczas troską i uwagą rodziny nagle znajduje się w miejscu, gdzie wszystko jest obce, inne: przedmioty, osoby, rytm dnia. Niektóre dzieci są wówczas zaciekawione. Inne są niespokojne, niepewne, boją się zostać same, bez rodziców. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane.

Dzieci przychodzące do przedszkola znacznie różnią się między sobą poziomem zdolności przystosowawczych. Część z nich adaptuje się do przedszkola łatwo, ale są też dzieci mające duże problemy z adaptacją. Niejednokrotnie już w pierwszych dniach września rodzice z przerażeniem patrzą jak dziecko rozpaczliwie broni się przed pozostaniem w przedszkolu - w obcym miejscu, bez bliskich sobie osób. W tym momencie zaczyna się dramat dzieci i rodziców. Aby temu zapobiec należy już wcześniej rozpocząć przygotowania dziecka do roli przedszkolaka.

Oto kilka dobrych porad dla rodziców:

Większość dzieci w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu przeżywa ogromny lęk wobec nieznanych osób i trudnego do rozwikłania labiryntu pomieszczeń. Mają żal do najbliższych, że je zawiedli i pozostawili w obcym, nieznanym miejscu. W dziecku rodzi się obawa "czy i kiedy mama lub tata przyjdzie?". Wszystko jest obce i inne niż w domu. Na domiar złego większość obecnych dzieci, z którymi można by się pobawić, trzęsie się ze strachu i od płaczu. Pozostaje tylko płakać. Prawdą jest, że po pewnym czasie (czasem jest to kilka dni, czasem nawet kilka tygodni) większość dzieci przekonuje się, że nie jest to takie straszne miejsce, można tu spotkać miłe osoby i dobrze się pobawić.

Spora grupa przedszkolaków nie umie jednak zapanować nad lękiem, nie przekonuje się do przedszkola. Nie lubi tam chodzić.

Najtrudniej zaadaptować się do warunków przedszkola dzieciom, które:

Rodzice powinni mieć również świadomość, że pobyt malucha w przedszkolu wywiera istotny wpływ na jego rozwój. Nawet w porównaniu z najbardziej kochającą babcią, która mogłaby zaopiekować się wnukiem, przedszkole ma liczne zalety:

Pobyt w przedszkolu jest tylko jednym z etapów w życiu dziecka. Dołóżmy starań, aby on był wspominany jako jeden z najradośniejszych okresów jego życia.

Przedszkole to miejsce, gdzie grupa rówieśników może się spotkać i wspólnie pobawić. Tu również pedagodzy mogą pomóc dziecku skorygować nieprawidłowości i wyrównać opóźnienia w rozwoju.

Czy dzieciom są potrzebne przedszkola? Tak, ale tylko takie w których czują się bezpieczne i gdzie mogą radośnie i pożytecznie spędzać czas.

Nasze przedszkole zapewnia każdemu dziecku podmiotowe i indywidualne traktowanie , bezpieczny, radosny i wszechstronny rozwój.

Zapewnia poczucie bezpieczeństwa troszcząc się o zdrowie psychiczne i fizyczne. Chcemy, aby każde dziecko czuło się u nas dobrze i bezpiecznie.

Czynimy wszystko, aby pobyt dziecka poza domem rodzinnym był dla niego jak najmniej przykry, a jednocześnie korzystny dla rozwoju.

Opracowała: mgr Monika Galant